Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Arşiv | Web-TV | Sitene Ekle | Gazete 1.nci Sayfalar | KARTVİZİT REHBER Yeni |
  Ana Sayfa 
  Tüm Haberler 
  Meşaj Pano 
  Künye-İletişim 
  Foto Galeri 
  Üye Kayıt-Giriş 
  Şifremi Unuttum 
  Forum 
  Firma Rehberi 
  Seri İlanlar 
  Videolu Haberler 
YENİ İLANLAR
   
» HASTANELERİMİZ


 ZONGULDAK İL SAĞLIK MÜD.
 ZONGULDAK MERKEZ
 KDZ EREĞLİ
 ALAPLI
 DEVREK
 ÇAYCUMA
 GÖKÇEBEY
» HAVA DURUMU (Genel)

» E-DEVLET

 
» İNTERNET VERGİ DAİRESİ
VİDEO GALERİ


 VİDEOLU HABER
 EREĞLİ
 ZONGULDAK
 ÇAYCUMA
FOTO SON EKLENEN
çekim: mustafa saral
 
çekim: mustafa saral
 
çekim: mustafa saral
 
çekim: mustafa saral
 
çekim: mustafa saral
 
çekim: mustafa saral
 
çekim: mustafa saral
 
çekim: mustafa saral
 
çekim: mustafa saral
 
çekim: mustafa saral
 
   
ANA MENÜ
YENİ FİRMALAR
Ana Sayfa » BİYOGRAFİ » SİYASET - >  
Halil POSBIYIK

2 Temmuz 1945 tarihinde Karadeniz Ereğli'de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Karadeniz Ereğli'de, lise öğrenimini Zonguldak'ta, üniversite öğrenimini İstanbul'da tamamladı ve inşaat mühendisi olarak mezun oldu. 1971 yılında Karadeniz Ereğli Belediyesi'nde Fen İşleri Müdürü olarak çalışma hayatına atıldı. Askerlik görevini 1972-1973 yılları arasında yedek subay olarak yapan POSBIYIK, belediye başkanlığı görevine seçilene dek, 1974-1994 yılları arasında, mühendis-yönetici olarak Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nda hizmet verdi.

Halil POSBIYIK, siyasi çalışmaları öncesinde Türkiye'de ilk kez bir ilçede, Karadeniz Ereğli'de, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin kurulmasına öncülük ederek, kurucu başkanı görevini yürüttü. Türk Eğitim Derneği Vakfı Karadeniz Ereğli Şubesi'nin yeniden yapılandırılması için girişimlerde bulunarak bu dernekte de kurucu başkanı sıfatı ile görev yaptı ve TED Karadeniz Ereğli Koleji'nin halen eğitimini sürdürdüğü binanın inşası için de büyük emekler harcadı.

Dönemin Başbakanı Turgut öZAL'ın seçildiği taktirde Karadeniz Ereğli'nin il olacağıı konusunda verdiği söz ile 1989 seçimlerinde Anavatan Partisi tarafından Karadeniz Ereğli Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi, ancak seçilemedi. Ardından gerçekleştirdiği yoğun çalışmalar sonunda, 1994 seçimlerinde halkın %28 oranındaki oyları POSBIYIK'ı Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığı'na taşıdı. Karadeniz Ereğli'de bulunan demokratik kitle örgütlerinin bağlı olduğu Karadeniz İlçe Temsilciler Kurulu'nun oluşturulmasına, faaliyete geçmesine ve bu kurulun ERDEMİR'in özelleştirme adı altında peşkeş çekilmesini önleyici hareketlerine üç yıl süre ile önderlik etti.

Bir belediye başkanının asli görevi yol, su, kanalizasyon sorununu çözmektir. Önemli olan bu teknik çalışmaların yanısıra özellikle sosyal ve kültürel alanda etkinlikler gerçekleştirerek halkın birlik ve beraberliğini dinamik tutmaktır diyerek Karadeniz Ereğli'nin sosyal yaşantısına canlılık getiren etkinlikler başlattı. Sevgi, Barış, Dostluk inancı ile başladığı görevinin ilk yılında, önceki adı Uluslararası Osmanlı çileği Kültür Festivali olan Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali'nin birincisini gerçekleştirdi.

Her yıl düzenlenen ve uluslararası örnekleri arasında en kapsamlı olma özelliğini her yıl tekrar eden bu Festivalle Karadeniz Ereğli'yi adını Türkiye ve dünya gündemine taşımayı başardı.

Türkiye ile Yunanistan arasında ilk kez kardeş kenti oluşumu için girişimler başlattı. Tüm diplomatik olumsuzluklara rağmen sürdürülençalışmalar ile Karadeniz Ereğli ile Yunanistan'ın Hydra kenti, 1995 yılında kardeş şehirı unvanını paylaştılar. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen, Kardeş Kent Hydra'nın önerisi ile Karadeniz Ereğli Belediyesi, Avrupa Birliği'ninçeşitli komisyonlarına üyelik hakkı elde etti.

POSBIYIK, dünya barışına katkıları dolayısı ile 1996 yılında, İletişim Dalında Uluslararası Abdi İpekçi Barış ödülüınün sahibi oldu. Zonguldak ve çevresindeki belediyeleri bir araya getiren Zonguldak çevre Belediyeler Birliği'nin kurulmasına öncülük etti (1998) ve bu birlikte kurucu başkan olarak görev yaptı.

Karadeniz Ereğli halkı 1999 yılında gerçekleştirilen seçimlerde %54 oy oranı ile POSBIYIK'ı yeniden Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığına seçti.

Halil POSBIYIK'ın çevre konusunda gösterdiği hassasiyet ile gerçekleştirdiği çalışmalar ve yatırımlar sayesinde Karadeniz Ereğli 1998 yılındaçevre Bakanlığı tarafından Türkiye'de ilk kez verilen çevre Beratıının ve 1999 yılında Boğaziçi üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından verilen Kriton Curi çevre ödülüınün sahibi oldu.

POSBIYIK'ın uluslararası girişimleri ile Karadeniz Ereğli Belediyesi, Avrupa Birliği'ne üye olan ve Akdeniz'e kıyısı bulunan ülkelerdeki kardeş belediyelerin kurduğu Amptictyony örgütü'ne 1999 yılında tam üyeı olarak kabul edildi.

Merkezi İtalya'nın Palermo kentinde bulunan ve 2000 yılında oluşturulan Avrupa Akdeniz Yerel ve Bölgesel Otoriteleri Ortaklığı Daimi Encümeni COPPEM'in kurucu üyeliğini yapan POSBIYIK halen bu kuruluşun çeşitli komisyonlarında aldığı görevleri devam ettirmektedir.

Avrupa Birliği Komisyonu, POSBIYIK'ın diplomatik  çalışmaları dolayısı ile Karadeniz Ereğli Belediyesi'ni 2001 Avrupa Diplomasi ödülü'ne layık gördü ve Karadeniz Ereğli Avrupa Kenti ilan edildi.

Sevgi, Barış, Dostlukı sloganı ile sürdürülen çalışmalar ile Yunanistan ve Türkiye arasında ilan edilen ilk kardeşlik oluşumu Hydra - Karadeniz Ereğli, Kardeş Kent - Twin Townı anısına, Yunanistan Posta İdaresi - Helenic Post tarafından 2003 yılında, Hydra Belediye Başkanı Kostas ANASTOPOULOS ve POSBIYIK'ın fotoğraflarının bulunduğu bir hatıra pulu bastırdı.

 Karadeniz Ereğli veçevresinde şiddete maruz kalan, ekonomik yönden de mağdur durumda bulunan kadınların sorunlarına Devlet tarafından kalıcı birçözüm getirilene dek barınabilecekleri ve her türlü ihtiyaçlarının karşılandığı Kadın Dayanışma Evi (KADEV)in kuruluşuna öncülük etti.

POSBIYIK, 28 Mart 2004 tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimlerinde %65'lik oy oranı ile 3. kez Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığı görevine seçildi. Böylece Karadeniz Ereğli'nin üç kez üst üste seçilen ilk belediye başkanı unvanına sahip oldu.

Türkiye'deki 3215 belediyenin bağlı olduğu Türkiye Belediyeler Birliği'nde 2000-2003 yılları arasında Yönetim Kurulu üyeliği yapan POSBIYIK, 2003 yılından bu yana Birliğin Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Kardeş kent oluşumunun ikincisi, 2004 yılında Ereğli Demir veçelik Fabrikaları'nın Romanya'daki iştirakinin bulunduğu Targovişte Belediyesi'nin teklifi ve POSBIYIK'ın olumlu yaklaşımı ile gerçekleştirildi.

POSBIYIK, 8-12 Eylül 2004 tarihleri arasında davetli olarak gittiği Targovişte'de iki kardeş kent arasında eğitim, kültür ve ekonomikçalışmalar gerçekleştirilebilmesi için hazırlanan içeren bir niyet mektubu imzaladı.

Halil POSBIYIK'ın görev süresi içerisinde gerçekleştirdiği ekonomik, kültürel, ve sosyalçalışmalarla kalkınan Karadeniz Ereğli, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan 2003 yılı raporlarında Türkiye'nin tüm il ve ilçeleri arasında, 61 il merkezini geride bırakarak, 32. sırada yer aldı.

POSBIYIK göreve başladığı günden bu yana Karadeniz Ereğli'de gerçekleştirdiği sosyal ve kültürel faaliyetler ile ilçesinin ve ülkenin tanıtımındaki katkıları dolayısı ile kısa adı İZDER olan Seçilmiş ve Atanmışları İzleme Derneği tarafından, 2004 Yılı Tanıtım ödülüıne layık görüldü.

Şehir ve Başkan Dergisi tarafından Yılın Kent ödülü ve Belediye Başkanı ödülünü alan Posbıyık, 2005 yılında son olarak MİHDER tarafından yapılan oylama sonunda YILIN BAŞARILI BELEDİYE Başkanları arasına girdi. Sürdürdüğü başarılıçalışmaları ve sevgi barış dostlukı sloganı ile halkını bir arada tutan, Türkiye'de örnek belediye başkanları arasında ilk sıralarda gösterilen POSBIYIK, emekli öğretmen-estetisyen Neriman POSBIYIK ile evlidir ve bir kız, bir erkekçocuk babasıdır.

 
 
  LİSTE HİT  
Halil POSBIYIK 12853  
Prof. Dr. Ercan CANDAN 12917  
       
 
Tüm hakları 67HABER e aittir.

   
 SON EKLENEN KARTVİZİTLER
Kartvizit reklam vermek için iletişim formunu kullanabilrsiniz.
DİDETA PC COLOR DEVREK ERAY İNCİRCİOĞLU
ÇELEPÇİLER SÜRÜCÜ KURSU KDZ EREĞLİ
ÇİFTGÜLLER METAL KDZ EREĞLİ FARUK ve CEM GÜL
COŞKUN TAŞDELEN SERBEST MUHASEBECİ KDZ EREĞLİ
GÜL YAPI KDZ EREĞLİ
BAŞAK TAVUKÇULUK KDZ EREĞLİ CEMİL KALINBAÇOĞLU
ARTI EMLAK ARSA OFİSİ KDZ EREĞLİ İZZET ADIYAMAN


Hay&NS web katalogları